Матеріали до уроків


Українська мова     8 клас

Н. Є. Мазурок,   учитель КЗ «Соснинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня імені Сергія Байдовського» Іваничівської районної ради Волинської області

Тема уроку. Неозначено-особове речення
Мета:  поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення,  сформувати поняття про неозначено-особове речення, способи вираження в ньому головного члена, розвивати творчі вміння  аналізувати, трансформувати й конструювати  неозначено-особові речення, у яких головний член має різні способи морфологічного вираження;  виховувати любов до рідного краю через творчість українських письменників.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок з елементами повторення (формування мовної компетенції), (урок-подорож)
ОБЛАДНАННЯ: підручники, зошити, технічне обладнання, роздавальний матеріал (картки).
                                     ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Знайомство (Розповісти коротко про себе, використовуючи односкладні  речення.) Який вид односкладних речень  ми використали?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
                             Подорож у казкову країну
    Жило-було Речення. Воно було гарне на вроду, говірливе, кмітливе, сміливе. Всюди встигало,  з’являлося частіше в людних місцях: то вихованим і чемним, а то з гострим слівцем, що від нього й самого кидало в жар.
А в ньому жило Слово. Неспокійне та непосидюче. Іноді красиве й величне, чемне й добре, іноді – бундючне, неспокійне, не боялося сказати правду, коли цього потребували обставини, когось захистити чи похвалити.  Скрізь його можна було почути, не існувало споконвіку для нього перешкод. Долало заборони, пробивалося крізь грати, долинало з далеких сибірських нетрів і довело всім, що воно невмируще, сміливе й кмітливе, магічне й живуще…
І дивні звички мало Слово – зникати з Речення без попередження та змінювати свою форму.
Але, незважаючи на це,  Речення не втрачало змісту. Воно набувало нового звучання. І таким чином утворювалися різні види Речення.
Ми з вами помандруємо шляхами країни Синтаксису. А зупинимось  у гостях в Односкладного Речення.

Звичайно, перш ніж завітати на  гостину, потрібно пригадати, що ви знаєте про односкладне речення. Допоможе нам це зробити вправа-гра «Так-ні».
                                                      ХІД ГРИ
1.     Означено-особовим називається речення,  в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні, це стосується називних речень)
2.     Односкладне речення, що передає дію та стан незалежно від будь-якої особи, називається означено-особовим. (Ні)
3.     В означено-особових реченнях присудок  може бути виражений дієсловом наказового способу. (Так)
4.     Речення ,  у якому дія сприймається узагальнено називається означено-особовим. (Ні, узагальнено-особове)
5.     Називне речення вказує на дію, яку виконує певна особа. (Ні, означено-особове)
6.     Речення «Вірю в майбутнє твоє, Україно!» є узагальнено-особовим. (Ні)
7.     В означено-особових реченнях  дію виконує  невизначена особа. (Ні)
8.     Речення «Правда неправду перетягне»  є узагальнено-особовим. (Ні, двоскладним).
За кожну правильну відповідь ви отримаєте смайлик.

Учитель. Отже, ми повторили вивчені види односкладних речень та  спосіб вираження головного члена  в односкладних реченнях.
В цих питаннях ви орієнтуєтесь добре.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово  вчителя.
Відомо, що у фінікійському алфавіті не було голосних, їх пізніше додали греки. Розшифруйте фінікійський запис, що означає вид односкладного речення, додавши голосні.
                                 ЗНЧН – СБВ
-         Який префікс треба додати, щоб мова йшла про односкладне речення, у якому особа, що виконує дію, невизначена. (Неозначено-особове)
ІІІ.  Засвоєння нових знань
Для того,  щоб потрапити до Неозначено-особового речення нам потрібно виконати наступне завдання (робота в групах)
1.     Дослідження-аналіз
Прочитайте речення. Визначте в них граматичні ознаки головного члена (особу, час, число). З’ясуйте, чи вказує присудок на конкретних виконавців дії.
1 група: теп. Час
1.     Щастя не шукають, а здобувають.
2.     Тебе кличуть вечеряти.
3.     І до діла, і до людяності привчають змолоду.

2 група: майб. Час
1.     Його успіхи в навчанні обов’язково оцінять.
2.     Ніколи не поставлять ведмедя пасічником.
3.     Приємну звістку обов’язково передадуть.

3 група мин. Час
1.     Світло у домівках погасили.
2.     Мене викликали до дошки.
3.     В Україні здавна випікали коровай.

Виконавши це завдання, ми визначили
способи вираження головного члена
в    неозначено-особових реченнях
         Дієслово ІІІ особи множини дійсного способу теперішнього часу
         Дієслово ІІІ особи множини дійсного способу майбутнього часу
         Дієслово ІІІ особи множини дійсного способу
минулого часу 
Опрацювати матеріал  підручника

     Неозначено-особовими називаються односкладні речення, головний член яких означає дію, виконувану невизначеною особою.

Виконавці дії в неозначено-особових реченнях не називаються з різних причин. Іноді вони не відомі ні за кількістю, ні за складом, а іноді не називаються свідомо, щоб зосередити увагу на самій дії.
Означено-особові та неозначено-особові речення здебільшого вживаються в художньому і розмовному стилях мовлення.
 Вони допомагають уникнути небажаного повторення, створюють лаконічність, динамічність розповіді.
(Розглянути матеріал підручника)
2.     Мозковий штурм. Чи будь-яке речення, у якому промовляється чи чується лише один головний член речення, є односкладним?(слайд)
Порівняйте речення. Доведіть, що перше з них є односкладним, а друге -  двоскладним. Свою відповідь звірте з поданим нижче міркуванням.

1. Читаю цікаву книжку.
            2. Прочитав  цікаву книжку.


                                           Зверніть увагу!
Не є односкладними речення, у яких присудки виражені дієсловом у формі 3-ї особи однини теперішнього й майбутнього часу або у формі однини минулого часу дійсного й умовного способу.
Це двоскладні речення з пропущеним підметом, який відновлюється з контексту. наприклад:
1. Дивиться цікавий фільм.
2. Дивився цікавий фільм.
Із цих речень не зрозуміло, хто саме виконує дію (він, вона, я, ти),  а тому вони потребують  підмета.
Для того, щоб зайти в будинок неозначено-особового речення, потрібно знайти правильний код, тобто виконати наступне завдання.
 Знайди зайве
 Учні одержують аркуші, на яких записані односкладні речення з головним членом – присудком. Завдання – знайти означено-особові речення і вилучити всі зайві. Перемогу й найвищий бал здобуває той, хто виконує завдання найшвидше й без помилок.

                          
1.     Минуле не  гортають, а пригортають.
2.     Юно йдемо до мети.
3.     Принесли присягу Україні.
4.     Розходилися зі свята рідної мови не поспішаючи.
5.     Слався, наша Україно.
6.     По радіо повідомляють про нельотну погоду.
7.     Для добрих друзів відчиняю дім.
8.     Люблю тебе, столице України.
9.     А вві сні бачив сонце, і поле безмежне, і стежки без краю в достиглих хлібах.
10.                       Посадили над козаком явір та ялину.
Завдання  Дуель
Учитель зачитує двоскладні речення, почергово адресуючи їх учням, їхнє завдання     - чимскоріш упродовж 5 секунд перебудувати речення на односкладні і назвати їх ніби відбиваючи удар на дуелі.
1.     Ми хочемо взяти участь у шкільній олімпіаді.
2.     Я хочу миру на землі.
3.     Ти виконав роботу на відмінно.
4.     Ви робіть добро людям.
5.     Ти розвивайся й далі, мово наша рідна!
6.     Ви, діти, приходьте на гурток народознавства.
7.     Я сьогодні йду на концерт кобзарської музики.
8.     Ми милуємося звуками рідної мови.
9.     Ви любіть і шануйте рідну мову.
10.                       Я люблю українську мову.
11.                       Я не зачеплюсь об лагідні слова.
12.                       Я вивчаю рідну мову.
Учитель. Діти, спробуйте визначити, який вид мають речення, перебудовані вами.

       ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Конструювання.

1.     Робота на дошці.
Перебудуйте двоскладні  речення на односкладні неозначено-особові .
1.     Пошана здобувається по краплях.
2.     Комп’ютерні засоби зв’язку використовуються з  кінця ХХ століття.
3.     Комп’ютерна мережа Інтернет була створена  в 70-х роках ХХ століття.
4.     Так називається всесвітня асоціація  комп’ютерних мереж, об’єднаних у єдину систему.
5.     За допомогою електронної пошти інформація нині передається швидко й дешево.
2.     Творче завдання
1.Скласти і записати неозначено-особові речення, яких головні члени були б виражені поданими дієсловами.
1група. Поважати, відзначати.
2група. Навчати, співчувати.
3       група. Працювати, відчувати.

3.      Підкреслити в реченнях граматичну основу.

3.( Робота в парах)
Скласти діалог, використовуючи, односкладні речення.
V. Підведення підсумків уроку
Заповнити таблицю
               Знаю…
            Умію…
Треба попрацювати…





 VІ.Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання.
(На вибір)
1.     Теоретичний матеріал підручника с. 134, вправа 205.
2.     Скласти твір на тему « Звичаї мого народу», використовуючи односкладні  речення.





Немає коментарів:

Дописати коментар